Każdemu wolno kochać Ojczyznę
Jesteśmy jednym Narodem. Jedną wspólnotą. To właśnie siebie nawzajem przede wszystkim powinniśmy kochać i wspierać
Od kilku lat przy okazji obchodów Święta Niepodległości 11 listopada, przetacza się dyskusja na temat współczesnego patriotyzmu. Czym jest, a czym nie jest? Komu wolno, a komu nie wolno? Kto kocha dobrze, a kto za mało lub kto w tej miłości „przesadza”?
Nie podcinajmy sami swoich korzeni
I ginie w tej całej dyskusji to co najważniejsze: jesteśmy Jednym Narodem. Jedną wspólnotą. To właśnie na siebie możemy liczyć w najtrudniejszych chwilach. To właśnie siebie nawzajem przede wszystkim powinniśmy kochać i wspierać. Bo jak pokazuje historia zawsze w ciężkich czasach, potrafiliśmy być razem. Nam nie wolno tego zmarnować.
Nasi Ojcowie często w sposób heroiczny, ramię w ramię walczyli o to, by zapewnić nam spokój i bezpieczeństwo. Nie po to, byśmy się teraz kłócili, byśmy podcinali sami korzenie, z których wyrastamy ale po to, byśmy mogli w zgodzie i miłości rozwijać siebie, nasze rodziny, naszą kulturę, naszą Ojczyznę.
Patriotyzm, czyli miłość do własnej Ojczyzny to przede wszystkim miłość i szacunek do drugiego człowieka, do każdego obywatela naszej wspólnej Ojczyzny. I każdy ma prawo a nawet obowiązek wyrażać to uczucie. Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste – mówi Jan Paweł II. Umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. (Rozmowy z Janem Pawłem II)
Mamy wobec naszej Ojczyzny obowiązek, żeby żyć w zgodzie i wzajemnym szacunku, mamy też prawo i obowiązek uczciwej pracy, znajomości naszej historii, języka, kultury, dzieł naszych rodaków, jak choćby muzyki Fryderyka Chopina, która jest kwintesencją polskości, tęsknoty i umiłowania Ojczyzny.
Każdy ma prawo i obowiązek kochać Polskę
Piękno swojej Ojczyzny oraz miłość do niej, najlepiej czuje ten, kto choć na kilka miesięcy/lat musiał wyjechać i mieszkać gdzieś z dala od niej. Każdy jest skądś. Każdy potrzebuje domu, bo każdy człowiek czuję się tam najlepiej, najbezpieczniej. Dlatego tak cudownie zawsze się do niego wraca. Do ojcowizny, swojej małej ojczyzny, do tego dziedzictwa, do miejsca, do gniazda z którego się wyszło. Należy też zawsze pamiętać, że to bezpieczeństwo, ten dom, w którym teraz spokojnie żyjemy zawdzięczamy naszym przodkom, którzy nie bali się stać na straży naszej przyszłości, którzy często oddawali życie za to, byśmy my mogli teraz spokojnie żyć pracować, rozwijać się, spełniać swoje marzenia.
Każdy więc z nas ma prawo i obowiązek kochać Polskę. Naszą wspólną Ojczyznę.
Zwłaszcza my Chrześcijanie jesteśmy do tego zobowiązani. To Jezus Chrystus nadał szczególne znaczenie pojęciu Ojczyzna. Ojczyzna oznacza to, co odziedziczyliśmy po ziemskich ojcach i matkach. Ojczyzna, którą zawdzięczamy Chrystusowi i którą odziedziczyliśmy po nim jest Ojczyzną wieczną, gdzie spotkamy się my wszyscy patrioci i zdamy meldunek z miłości. Z miłości do siebie nawzajem.
Za: STACJA7